Școala din valiză

„Proiectul Şcoala din Valiză înseamnă o abordare de tip 360 de grade a educației digitale. Proiectul susţine profesorii și elevii din mediul rural să-şi dezvolte abilitățile digitale prin acces gratuit la platforma de e-learning https://platforma.scoaladinvaliza.ro/ , la o valiză tehnologică dotată cu tablete și laptop și la internet, dar și prin formarea profesională continuă a cadrelor didactice. Îi ajutăm pe profesori să fie mai încrezători în forțele proprii, să creeze și să susțină lecții digitale interactive, iar astfel, împreună cu aceștia, îi sprijinim pe elevi să fie pregătiți pentru o piață a muncii dominată tot mai mult de tehnologie. În acest fel, profesorii transformă școala, iar elevii învață cu mai multă plăcere și se dezvoltă pentru a face față într-o lume a viitorului. Școala din Valiză înseamnă învățământ digital accesibil și de calitate.”  (Extras din acordul de parteneriat al școlii cu World Vision România) Un partener important în cadrul acestui program este și Fundația Vodafone .